RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Tarikh / hari :
Rabu ( 24.10.2012 ) Masa : 7.40 – 8.10 pagi
Kelas : 5 Bijak Bil.Pelajar : 20 orang
M/ Pel : Pendidikan Islam
Tajuk : Tayammum
Objektif : 1) Mengetahui maksud Tayammum
2) Menyatakan rukun Tayammum
3) Melaksanakan amali Tayammum
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah
mendengar atau menyaksikan ibu bapa atau
sesiapa sahaja menyapu debu pada muka dan
tangan.
Konsep : Ibadat
Bahan bantu : Buku teks, carta,
lembaran kerja, gambar, tepung dan talam /
bekas dan papan hitam.
Nilai : Kerjasama ,
Kemahiran : Mendengar, bertutur,
mengingat, memerhati
Langkah Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti murid
|
|||
1
|
Permulaan
( 1 minit )
|
Guru memberi salam
|
Murid menjawab salam
guru
|
Murid berdiri
|
2
|
Set
induksi
( 3 minit )
|
Guru menunjukkan
gambar salah Satu
anggota wudhu
|
Murid menjawab
soalan guru
|
-Interaksi 2 hala
-gambar
|
3
|
Langkah 1
Maksud
Tayammum
( 5 minit )
|
Guru menerangkan
maksud tayammum
|
-Murid mendengar
penerangan guru
-Murid membaca
pengertian /
maksud
-Guru meminta
beberapa orang
murid menyusun
perkataan bagi
melengkapkan
maksud
tayammum
|
-Penggunaan
carta
-Kad imbas
|
4
|
Langkah 2
Rukun – rukun
Tayammum
( 7 minit )
|
-Guru menunjukkan
carta mengenai
rukun – rukun
tayammum
-Guru membimbing
murid membaca
|
-Murid membaca
rukun – rukun
tayammum
-Murid cuba
menghafaz
-Murid menjawab
soalan yang
diberikan
|
-Lembaran
kerja
|
5
|
Langkah
Amali melaksanakan
Tayammum
( 10 minit )
|
-Guru menerang-
kan cara untuk
melaksanakan
tayammum
demi
langkah
-Guru meminta
Murid cuba
melaksanakan
tayammum
|
-Murid mendengar
penerangan guru
dengan teliti
-Murid melaksana-
kan arahan guru
|
-Simulasi
tayammum
|
6
|
Penutup
( 4 minit )
-Kognitif
Isi pelajaran
-Sosial
Menggalakkan
murid untuk terus
istiqamah dalam
menunaikan solat
walaupun tiada
air atau sedang
sakit
|
Guru bersoal jawab
Menasihati murid
|
Murid menjawab
Mendengar
nasihat
|
Refleksi :
Secara
keseluruhannya pelajaran pada hari ini dapat dikuasai oleh sebahagian murid
tetapi masih belum menguasai sepenuhnya cara melaksanakan tayammum.
Tiada ulasan:
Catat Ulasan